Kanada, która już w 2018 roku oficjalnie dopuściła rekreacyjne stosowanie marihuany, aktualnie wdraża szereg istotnych nowych regulacji dotyczących konopi. Część zmian weszła w życie już 12 marca, kolejne natomiast zaczną obowiązywać od 1 kwietnia.
Kategorie licencji
Najnowsze regulacje dotyczą głównie „posiadaczy licencji” oraz „wnioskodawców”. Licencje są zezwoleniami przyznawanymi przez Health Canada na prowadzenie działalności związanej z konopiami indyjskimi oraz przemysłowymi.
Rodzaje licencji określone przez rząd obejmują:
- Uprawę konopi
- Przetwarzanie konopi indyjskich
- Sprzedaż marihuany medycznej
- Badania laboratoryjne marihuany
- Realizację badań naukowych z wykorzystaniem konopi
- Produkcję i sprzedaż leków z zawartością konopi indyjskich
- Uprawę, wytwarzanie oraz sprzedaż konopi przemysłowych
- Import oraz eksport
Obszar zmian
Według informacji przedstawionych przez Bena Stevensa z redakcji Business of Cannabis, zmiany obejmują pięć głównych obszarów: licencjonowanie, personel i zabezpieczenia fizyczne, produkcję wspierającą innowacyjne produkty, pakowanie i oznakowanie oraz wymagania w zakresie dokumentacji i raportowania.
Oficjalne podsumowanie kanadyjskiego rządu wskazuje, że zmiany mają za zadanie zredukowanie ciężarów administracyjnych oraz wsparcie różnorodności i konkurencyjności na legalnym rynku konopi, przy jednoczesnym zachowaniu celów Cannabis Act w zakresie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa. Nowym regulacjom będą musieli sprostać zarówno nowi aplikujący, jak i aktualni posiadacze licencji.
Poniżej prezentujemy zestawienie wprowadzanych przez Kanadę regulacji:
Ogólne zalecenia
Pierwszy punkt zobowiązuje wszystkich posiadaczy licencji do aktualizacji wewnętrznych procedur oraz dokumentacji, aby dostosować je do nowych wymogów prawnych obowiązujących w danym obszarze działalności.
Wymogi wobec badań bez udziału ludzi ani zwierząt
Zmiany przewidują, że w niektórych przypadkach posiadanie licencji badawczej nie będzie konieczne, jeśli ilość suszu konopi (lub ich odpowiednika) nie przekroczy 30 gramów. Jednocześnie prowadzone badania nie mogą dotyczyć ludzi ani zwierząt. Niezależnie od tego, badacze nadal mogą wystąpić o licencję badawczą nawet, gdy spełnione są warunki zwolnienia z obowiązku jej posiadania.
Limity dla licencji mikro-upraw, hodowli (nursery) oraz mikro-przetwarzania
Nowe przepisy określają następujące limity:
- Mikro-uprawa: do 800 m² powierzchni przeznaczonej na uprawę roślin konopi.
- Hodowla (Nursery): do 200 m² powierzchni upraw dla kwitnących i pączkujących roślin konopi, z limitem 20 kg zebranych kwitnących kwiatostanów w jednym momencie.
- Mikro-przetwarzanie: do 2 400 kg suszonych konopi (lub równoważnika) rocznie.
Zmiany te mają potencjalnie przynieść korzyści posiadaczom licencji oraz aplikującym, ponieważ, jak podkreśla rząd, „roczne opłaty regulacyjne są niższe dla licencji mikro-uprawnych”.
Alternatywni specjaliści ds. kontroli jakości (QAPs)
Podmioty posiadające licencję na przetwarzanie konopi mogą teraz zatrudniać więcej niż dwóch alternatywnych specjalistów ds. kontroli jakości (QAPs). Dodatkowo, QAPs mogą delegować swoje zadania, zachowując pełną odpowiedzialność za zgodność działań z przepisami.
Sprzedaż pyłku konopnego innym licencjonowanym podmiotom
Obecni posiadacze licencji na uprawę i hodowlę (nursery) nie mają możliwości zakupu, sprzedaży ani dystrybucji pyłku konopi z powodu ograniczeń wynikających z ich licencji. Jednakże wszystkie nowe licencje na uprawę, hodowlę (nursery) i badania będą już pozwalały na zakup, sprzedaż oraz dystrybucję pyłku konopi innym licencjonowanym podmiotom.
Zmiany dotyczące obowiązku dostarczania konsumentom dokumentów informacyjnych
Według tego punktu licencjonowani przetwórcy nie będą już musieli dostarczać detalistom ani klientom papierowej wersji dokumentu informacyjnego dla konsumentów.
Zmiany dotyczące importu oraz eksportu
W przypadku importu i eksportu wprowadzono jedynie modyfikacje formalne – posiadacze zezwoleń nie muszą już informować o portach wjazdu i wyjazdu, a także – w przypadku importowania – wskazywać adresu urzędu celnego.
Naruszenia przepisów Cannabis Fees Order
Health Canada otrzymało prawo do czasowego zawieszenia dowolnego pozwolenia w sytuacji złamania zasad określonych w Cannabis Fees Order.
Produkcja substancji pochodnych z wyłączonych części konopi
Wprowadzone regulacje umożliwiają produkcję, importowanie, eksportowanie, sprzedaż oraz przetwarzanie substancji pochodzących z części rośliny wymienionych jako wyłączone w Załączniku nr 2 do Cannabis Act – bez konieczności posiadania odpowiedniego zezwolenia.
Licencja na przetwarzanie konopi pozostaje jednak wymagana w przypadku izolacji lub koncentracji fitokanabinoidów pozyskanych z łodyg konopi.
Obecność osoby posiadającej poświadczenie bezpieczeństwa
Zniesiono obowiązek obecności osoby z poświadczeniem bezpieczeństwa podczas prowadzenia czynności związanych z konopiami na miejscu pracy.
Modyfikacje wymogów zabezpieczeń fizycznych dla wybranych zezwoleń
Wprowadzone zostały znaczące ułatwienia minimalnych standardów bezpieczeństwa obowiązujących placówki prowadzące standardową uprawę, przetwarzanie oraz sprzedaż marihuany do celów leczniczych.
Gotowe skręty („pre-rolls”)
„Pre-roll” oznacza gotowego do sprzedaży jointa. Zniesiono wcześniejsze ograniczenie maksymalnej ilości suszu w jednym „pre-rollu”, która wynosiła dotychczas 1 gram.
Dopuszczenie alkoholu etylowego w wybranych produktach
Od teraz dopuszcza się stosowanie alkoholu etylowego w ekstraktach konopnych przeznaczonych do inhalacji w ilości nieprzekraczającej 10 mg na aktywację.
Modyfikacje przepisów dotyczących opakowań i oznakowania
Istotnie zmieniono zasady dotyczące opakowania oraz znakowania produktów konopnych. Wycofano niektóre wcześniejsze ograniczenia, które uznano za zbędne lub utrudniające zgodność produktów z innymi regulacjami.
Substancje stosowane przy uprawie konopi
Zezwolono posiadaczom licencji na nierejestrowanie szczegółowych informacji o substancjach używanych na konopiach, takich jak ilość użytej substancji, sposób aplikacji oraz powód jej zastosowania.
Powiadomienia o wprowadzaniu nowych produktów z konopi
Usunięto obowiązek informowania o nowych produktach z konopi w przypadku suszonych oraz świeżych produktów. Dodatkowo, firmy obecnie znajdujące się w fazie przejściowej mogą natychmiast rozpocząć sprzedaż swoich wyrobów.
Zobacz teraz: produkty konopne od Cannabis Poland dostępne w sklepie HempWish
Dokumentacja dotycząca składu przesyłanych produktów
Zniesiono konieczność posiadania i przechowywania dokumentu ze składem produktów dla ekstraktów, kosmetyków oraz artykułów spożywczych z konopi podczas ich sprzedaży, dystrybucji lub eksportowania.
Ułatwienia dotyczące utylizacji konopi
Nowe przepisy upraszczają dokumentację dotyczącą procesu niszczenia konopi oraz odpadów powstałych podczas uprawy, jak również zmniejszają wymogi dotyczące świadków takiej procedury.
Miesięczne raportowanie do Cannabis Tracking System (CTS)
Od 1 kwietnia 2025 roku nastąpią zmiany obowiązków raportowych dotyczących posiadaczy zezwoleń w systemie Cannabis Tracking System. Przede wszystkim zrezygnowano z konieczności raportowania danych o nasionach oraz odpadach z upraw.
Roczne raporty dotyczące promocji
Posiadacze zezwoleń nie mają już obowiązku składania ani przechowywania corocznych raportów dotyczących kosztów promocji, jednak nadal muszą przechowywać próbki lub kopie wszystkich materiałów promocyjnych przez okres co najmniej 2 lat od zakończenia promocji.
Raportowanie kluczowych inwestorów
Zniesiono wymóg raportowania informacji dotyczących kluczowego inwestora oraz zgłaszania wszelkich zmian własnościowych bądź transferu udziałów. Dodatkowo posiadacze zezwoleń, których jedynym właścicielem są spółki notowane publicznie, nie muszą już przedstawiać raportu o kluczowych inwestorach.
Produkty pochodne nasion konopi
Usunięto przepisy dotyczące produktów pochodnych nasion konopi zawarte w regulacji Industrial Hemp Regulations, w tym konieczność prowadzenia badań, zasady dotyczące importu i eksportu, maksymalne stężenie THC ustalone na poziomie 10 ppm oraz obowiązek oznakowania przy sprzedaży hurtowej.